סיכום מחצית שנת 2017 בחיסכון הפנסיוני

השבוע פרסם משרד האוצר את נתוני החיסכון הפנסיוני שלנו (קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים, קופות גמל וקרנות השתלמות) ונתוני החיסכון הפיננסי במכשירי החיסכון הפנסיוני (קופות גמל להשקעה ופוליסות החיסכון).

בפוסט הבא ריכזנו עבורכם את הנתונים החשובים: איזו קופה השיגה את התשואה הגבוהה ביותר? לאיזו חברת ניהול עברו החוסכים השנה ומאיזו חברה 'ברחו' הכי הרבה חוסכים? כמה כסף הפקדנו בפוליסות החיסכון וקופות הגמל להשקעה ובאיזו קופה בחרו מרבית החוסכים?

הנתונים מתחילת 2017 ועד לסיום המחצית הראשונה של השנה (30/06/2017). הנתונים מאתר משרד האוצר.
נתוני קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, קופות גמל להשקעה, פוליסות חיסכון, ביטוחי מנהלים וקרנות הפנסיה החדשות.

החברות שצריפו את מרבית החוסכים והחברות שאיבדו הכי הרבה חוסכים

שנת 2017 התחילה (שוב) עם רגולציה גבוהה לגופים המנהלים וליועצים הפנסיוניים, אך למרות זאת, עדיין חוסכים רבים ניצלו את זכותם ועברו בין חברות מנהלות, ללא פגיעה בזכויותיהם במכשיר החיסכון הפנסיוני. אלו החברות שגייסו את הצבירות הגבוהות ביותר מהמתחרות ואלו החברות שאיבדו הכי הרבה חוסכים מתחילת 2017, מבין הגופים הגדולים:

היקף נכסים וניוד נטו בין גופי גמל והשתלמות, מחצית ראשונה 2017:

התמונה די ברורה, מרבית הניודים בענף מבוצעים ל'ילין לפידות' (7 מיליארד נטו בחצי שנה) ו'אלטשולר-שחם' (1.8 מיליארד נטו בחצי שנה), הקופות המובילות בתשואות בענף בשנים האחרונות (בהמשך השוואת התשואות) ולשם כמובן מרבית החוסכים עוברים. גם הראל ואנליסט, עם תשואות ושירות לא רעים, מצליחים להשאיר את הראש מעל המים עם ניודים נטו של כחצי מיליארד מתחילת השנה.

מנגד, פסגות ומיטב-דש ממשיכות לאבד חוסכים, כאשר מיטב-דש עם ניוד בין חברות נטו שלילי של מעל 2 מיליארד ש"ח בחצי שנה בלבד!!!

אז איזו קופה השיגה את התשואה הגבוהה ביותר ב 2017?

קופות הגמל הגדולות (מסלול כללי) השיגו תשואה ממוצעת משוקללת של כ- 3% במחצית הראשונה של 2017.

אז בדומה לשנים האחרונות, גם ב- 2017 'אלטשולר-שחם' מובילה (בפער משמעותי) את התשואות במסלולים הכלליים.
הקופה של אלטשולר-שחם השיגה תשואה של 4.44% במחצית הראשונה של 2017,מעל ל- 1.5% מהממוצע של הקופות גמל הגדולות (2.8%).

ילין לפידות, שמובילה את התשואות בענף משנת 2008, ספגה חודש אחרון (יוני 2017) שלילי במיוחד, שהוריד אותה לתשואה של 2.47% במחצית השנה.

מנגד, מנורה מבטחים, גמל והלמן-אלדובי ממשיכות בתשואות החלשות שמאפיינות את הקופות הכלליות בשנים האחרונות, ביחס לממוצע בענף.

קופות הגמל להשקעה -מכשיר ההשקעה החדש של 2017

קופות הגמל להשקעה, המוגבלת בתקרת הפקדה של 70,000 ש"ח לת"ז ונפתחו רק בסוף שנת 2016, הצליחו להגיע לצבירות של 1.33 מיליארד ש"ח בחצי השנה הראשונה של 2017 (יש לזכור כי מדובר בקופות של עד 70,000 ש"ח בלבד לת"ז).

גם בקטגוריה זו, 'אלטשולר-שחם' מובילה את הגיוסים הגדולים, בעיקר בזכות התשואות העודפות שמשיגה לחוסכים בשנים האחרונות: אלטשולר שחם גייסה כ- 550 מיליון ש"ח של חיסכון בחצי שנה (41% מהענף). פסגות הינו הגוף השני עם גיוסים של 136 מיליון ש"ח וילין לפידות עם 134 מיליון ש"ח גיוסים למוצר בחצי שנה בלבד.

מה שלא מפתיע, גם במוצר זה ילין לפידות ואלטשולר שחם מובילים את טבלת התשואות מתחילת 2017: אלטשולר-שחם עם תשואה של 3.29% בחצי השנה וילין לפידות עם תשואה של 3.47% בחצי השנה.

מנגד, כמו בטבלת התשואות של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות: כלל, מיטב-דש ומגדל בתחתית הרשימה.

פוליסות החיסכון: מי החברות המובילות בשנת 2017?

הציבור בישראל החל לגלות את פוליסות החיסכון בעיקר אחרי 2008, שכן מאז הריביות שניתן לקבל על החיסכון שלנו בבנק שואף לאפס (ובמקרה הטוב אחוז וקצת בשנה). הערכות הן שמעל 25 מיליארד ש"ח של הציבור מנוהל במוצר זה, מוצר שרק גדל וגדל מידי שנה (עוד חוסכים 'מגלים' את המוצר ויתרונותיו ובזכות התשואות הגבוהות לאורך השנים).

פוליסות החיסכון, למי שעוד לא מכיר, הינו מוצר חיסכון נזיל בכל עת, שנהנה משקיפות בעלויות, תשואות גבוהות לאורך זמן (תשואות ביטוחי המנהלים בחברות, הנהנה מנכסים לא סחירים של הגופים המוסדיים), דחיית מס ואף הטבות במס רווחי ההון לפנסיונרים (סעיף 125ד').

קרנות הפנסיה: אלטשולר-שחם מובילה את התשואות בכל טווח

גם כאן אין חדש: אלטשולר-שחם מובילה את התשואות בכל טווח (שנה, 3 שנים וחמש שנים). במקום השני ניצבת הקרן פנסיה של הראל (גם בכל טווח). לטווח ארוך, קרן הפנסיה של כלל ומנורה מבטחים עם תשואה של 42.93% ו- 41.52% בחמש השנים האחרונות.

מה שמעניין יותר הוא שקרן הפנסיה הגדולה 'מנורה מבטחים החדשה' עברה השנה, לאחר שנים רבות, לניוד נטו שלילי (-128 מיליון ש"ח בנטו), כאשר המגייסת הגדולה היא אלטשולר שחם עם ניוד נטו חיובי של 394 מיליון ש"ח בחצי השנה, בעיקר בזכות השירות הטוב והתשואות הגבוהות.

נתון מעניין נוסף הוא שקרנות הפנסיה ברירות המחדל של 'מיטב-דש' ו'הלמן-אלדובי' לא מצליחות להתרומם (לאור בעיות שירות קשות במיטב-דש) ותשואות נמוכות של קרן הפנסיה ב'הלמן אלדובי. הקרן של מיטב-דש איבדה בנטו 34.3 מיליון ש"ח בהעברות חוסכים בין גופים מתחילת 2017. הלמן אלדובי גייסה רק 24.3 מיליון ש"ח מהמתחרים מתחילת 2017.

לא נמצאים באחת מהקופות המובילות?
זה הזמן לתאם פגישה ולשקול לבצע שינוי בחיסכון שלכם…