טסים לחו"ל? ביטוח הנסיעות משתנה וזה מה שחשוב לדעת

מתכננים לטוס בחגים? -איזה כיף לכם… אבל חשוב שתדעו שהחל מיום ראשון הקרוב, השלושה בספטמבר 2017, פוליסות ביטוחי הנסיעות של כל חברות הביטוח משתנות באופן כזה שישפיע הן על היקף הכיסוי והן על המחיר.

פוליסת ביטוח הנסיעות כוללת מגוון רחב של כיסויים, בין היתר למקרה של טיפול שנדרש בעקבות מחלה, צורך באשפוז, הטסה רפואית, ביטול נסיעה, פיצוי במקרה של כבודה שנגנבה ועוד.

בפיקוח על הביטוח החליטו להכניס כמה שינויים החל מיום ראשון הקרוב. חלק מהשינויים מתייחסים לתהליך מכירת הפוליסה ללקוח, חלק נוגעים להגדלת היקף הכיסוי במקרה ביטוח וחלק אחר דן בהרחבת ההגדרות של מקרה ביטוח. במילים פשוטות, פחות אותיות קטנות בפוליסה שמחריגות מצבים ואירועים – ויותר שקיפות ובהירות.

אז מה כללו פוליסות הביטוחים לחו"ל עד כה ומה אנחנו צפויים לגלות עם כניסתה של הרפורמה החדשה לתוקף בתחילת השבוע הבא? ריכזנו עבורכם את עיקרי השינויים שכדאי להכיר – ולהיערך אליהם בהתאם, במיוחד לקראת תקופת החגים הקרבה, המאופיינת בנסיעות רבות מעבר לים.

בניגוד למצב הקיים היום, פוליסת הביטוח שתוצע תכלול רובד ביטוחי ראשון ובו רשימה מוגדרת של כיסויים (רובם משולבים כבר היום בכל פוליסת ביטוח). מעבר לכך חברת הביטוח תציע כיסויים נוספים אותם ניתן יהיה לרכוש.

מה כולל אותו רובד ביטוחי ראשון?
הוא כולל הוצאות רפואיות בחו"ל, כגון הוצאות אשפוז (ללא הגבלת סכום ליום אשפוז), פינוי לבית חולים, הטסה רפואית לישראל, תרופות, טיפול חירום בשיניים, הטסת מלווה (שייקבע על פי בחירת המבוטח) למקום אשפוזו של המבוטח, הוצאות היריון עד שבוע 12 שאובחן לראשונה בחו"ל ועוד מספר כיסויים. כל הכיסויים הללו יהיו כלולים בפוליסה.

בנוסף, הרובד הראשוני יכלול גם חבות כלפי צד שלישי וכן כיסוי לאיתור וחילוץ, אלא אם כן המבוטח ביקש במפורש שלא לכלול אותם.

כאמור, מעבר לרובד הראשוני ניתן יהיה לרכוש כיסויים נוספים הכוללים: ביטול או קיצור נסיעה, היריון, החמרה של מצב בריאותי קיים, ספורט אתגרי, כבודה (כולל דברי ערך) ועוד.

זהירות: כבר אין כיסוי אוטומטי לביטול הנסיעה

עד כה, מבוטח שרכש פוליסה לביטוח נסיעות לחו"ל היה מבוטח במסגרתה גם כנגד ביטול הנסיעה, בעיקר מסיבות רפואיות בלתי צפויות. כיסוי זה מהווה את אחד הסעיפים העיקריים בתשלומי התביעות.

נסיעה לחו"ל כרוכה בהוצאה לא קטנה שכוללת טיסות, הזמנת בתי מלון, תשלום עבור טיול מאורגן ועוד, כך שאם המבוטח נאלץ לבטל את נסיעתו בגין אירוע בלתי צפוי שקרה לו או לבני משפחתו הקרובים, הרי שחברות הביטוח היו מפצות את המבוטח בעשרות אלפי שקלים. עם זאת, בחוזר האחרון של הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, הוחלט כי ביטוח כיסוי זה מפסיק להיות חלק אינטגרלי מהפוליסה והופך להיות וולונטרי.

איזה כיסויים יכללו בפוליסה הבסיסית?

על מנת ליצור סדר ובעיקר אחידות (הפוליסה הבסיסית זהה בכל חברות הביטוח), נקבעה רשימת כיסויים שימכרו כפוליסה בסיסית וכן רשימת כיסויים נוספת שיהוו הרחבה לפוליסה. הכיסויים הבסיסיים הם הוצאות רפואיות בחו"ל, לרבות כיסויים אלה: הוצאות אשפוז, הוצאות רפואיות שלא בעת אשפוז, פינוי ממקום האירוע הביטוחי לבית חולים, הטסה רפואית לישראל, תרופות וטיפול חירום בשיניים.

כמו כן, הכיסויים הבסיסיים צריכים לכלול את גובה החזר הוצאות מיוחדות בחו"ל בשל הטסת מלווה למקום אשפוזו של מבוטח בחו"ל, או בשל הארכת שהות בחו"ל מעבר לתקופת הביטוח.

בנוסף, גובה ההחזר צריך להתייחס גם לסיטואציות הבאות: העברה של גופה, לרבות בדרך של טיסה ומקרה של הריון, עד שבוע 12 שאובחן לראשונה בחו"ל. ובנוסף, גם כיסוי לאיתור וחילוץ, במדינות שבהן ניתן להפעיל כיסוי זה, אלא אם ביקש המבוטח שלא לכלול כיסוי זה.

 כתיבת תגובה