מתחילים לקחת אחריות פיננסית על הילדים או הנכדים שלנו

פתאום באמצע החיים, בלי הכנה מוקדמת, נופלת עליכם הוצאה כספית משמעותית שלא התכוננתם אליה (ניתוח חו"ח, תיקון יקר לרכב, טיפול שיניים, טיול מזדמן וחד-פעמי עם חברים או משפחה וכד'). הוצאות אלו יכולות לגבות מכם מחיר יקר בכיס ובשקט הנפשי (ריביות על הלוואות או מינוס בבנק, שרק תופח מריבית, עד שתסיימו את מירוץ העכברים לסגירתו).

עם זאת, ישנן הוצאות חד-פעמיות כמעט ידועות מראש, בעיקר אם יש לכם ילדים/נכדים: טיול בר/בת מצווה לחו"ל, רכב ראשון, רכישת השכלה אקדמית, עזרה ברכישת דירה ראשונה… או לדאוג לעצמכם לחופשה טובה מידי שנה, שדרוג הרכב, שיפוץ או שדרוג הדירה.

כל הוצאה "ידועה" שמניתי כאן ואף כאלו שלא ציינתי, מתחילה באלפי שקלים (חופשה שנתית), דרך עשרות אלפי שקלים (טיול בר/בת מצווה, השכלה אקדמית או שיפוץ) ועד מאות אלפי שקלים בעזרה לרכישת דירה ראשונה/שדרוג הדירה.

אז איך דואגים לסכום של להשכלה הגבוהה לתינוק החדש? 

איך חוסכים לילד 72,500 ש"ח לתואר (הרי הוא יהיה מהנדס)? מאיפה אני אביא עכשיו סכום כזה? או אפילו חצי מהסכום?
אנחנו זוג צעיר, מרווחים יפה, אך ההוצאות גבוהות מאד (משכנתא, ילד…) והחיסכון בבנק קטן (רק רכשנו דירה לפני שנתיים)…

התשובה כל כך פשוטה: תכנון נכון!

הפקדה חודשית 200 ש"ח בלבד בחודש תניב לנו בגיל 21 חיסכון של 72,500 ש"ח!

-אני בטוח שרובנו יכולים לחסוך בצד 200 ש"ח בחודש (ב"חיסכון כפוי" בהוראת קבע), שיניב בדיוק הסכום לתשלום התואר (ועוד קצת עודף).

או קי, אבל לדבר על עזרה לדירה ראשונה לילד, כבר גדול ורחוק ממני…

אז זהו, שלא ממש… אם מתכננים נכון!

נכון, רק לפני שנתיים רכשתם את דירתכם הראשונה… ובנינו, בלי העזרה (הגדולה) של ההורים (ושל הבנק), לא היינו יכולים לחשוב על דירה או בית משלנו, איך אפשר לחשוב בכלל על עזרה לבן שלנו, שעוד לא בן שנה (והמשכנתא ל- 20 שנים).

אם אני אספר לך שב"מחיר" של 400 ש"ח מההכנסה שלכם תוכלו "לקנות" את העזרה לדירה הראשונה של הקטנצ'יק?
כן, הפקדה של 400 ש"ח בחודש ל"חיסכון כפוי" בהוראת קבע, תניב לכם כ- 243,000 ש"ח בהגיעו לגיל 30…

הנה עוד כמה רעיונות לתכנון פיננסי נכון להוצאות הצפויות בהמשך החיים:

אז מה עושים עכשיו? איך דואגים ל'חיסכון כפוי'?

הכי חשוב זה לא לדחות את החיסכון הכפוי ל"אחרי החגים", כי אז זה הופך ל"תחילת השנה" ואז "אחרי פסח נתחיל" ונקנח ב"עוד מעט החופש הגדול"… מפה לשם, הילד בן 10 -עוד מעט בר מצווה והוא כבר מפנטז על טיול NBA בניו-יורק או דיסנילנד.

ההפקדה החודשית של כמה מאות שקלים בחודש (לפי יכולתכם) לא תשנה הרבה את רמת המחייה שלכם כיום, לכן הכי חשוב בתכנון פיננסי הוא לא לדחות ואת החיסכון להתחיל כבר היום.

אתם מוזמנים להשאיר פרטים מטה, לתאום פגישה או שיחה טלפונית.