סוגרים רבעון שלישי: מה עשה הכסף שלנו?

אלטשולר-שחם וילין לפידות טורפים את ענף הגמל וההשתלמות

חודש ספטמבר היה חודש חיובי בשווקים. מדד המעו"ף טיפס 1.4%, מדד ה-S&P500 טיפס כמעט 2% ומדד הדאקס הגרמני הגדיל לעשות עם ראלי של מעל 6% לשיא. מבחינת החוסכים היה זה חודש נוסף של תשואה נאה.

שנת 2017 ממשיכה את המגמה בשנים האחרונות, שמרבית הניודים וההצטרפויות החדשות בענף זורמות לשני בתי ההשקעות המובילים בתשואות ובשירות (עפ"י מדד משרד האוצר): ילין לפידות ואלטשולר-שחם.

ילין לפידות עם צבירה נטו (מצטרפים פחות נוטשים) מעל ל- 14 מיליארד שנה בשנה!!! בית ההשקעות אלטשולר-שחם עם צבירה נטו של 8.66 מיליארד ש"ח, מה שמציב אותו במרחק של שנה אחת של גיוסים מלהיות בית ההשקעות הגדול בישראל!

מנגד, בתי ההשקעות של פסגות ומיטב-דש עם פדיונות גבוהים המגיעים לעד כ- 2.5 מיליארד ש"ח נטו בשנה!

הגיוסים והפדיונות מנגד נובעים בעיקר מהפרשי התשואות המשמעותיים בשנים האחרונות ומטיב השירות בחברות המנהלות.

קרנות השתלמות: אלטשולר-שחם, ילין והפניקס ממשיכות להוביל לאורך זמן

בתי ההשקעות 'אלטשולר-שחם' ו'לילין לפידות' ממשיכים להוביל את ענף קרנות ההשתלמות, גם בגיוס עמיתים מהמתחרים וגם בתשואות לאורך זמן. קרן ההשתלמות של 'הפניקס' נמצאת בשלישיה הראשונה לטווח של חמש שנים.
בית ההשקעות 'אנליסט' מוביל בתשואה במסלול הכללי, אך יש לזכור כי קופה זו אגרסיבית יותר במניות מהקופות הכלליות בענף.

ילין לפידות ממשיך להיות הגוף המגייס הגדול בענף, כאשר אלטשולר-שחם מיד אחריו. גם חברות הביטוח של 'הראל' ו'מנורה מבטחים' עם גיוס עמיתים חיובי (נמוך משמעותית). מנגד, קרנות ההשתלמות של 'מיטב-דש' ו'מגדל' ממשיכות ל"דמם" באיבוד עמיתים לטובת המתחרות.

נתון נוסף, שאינו חדש: קופות הגמל הסקטוריאליות ממשיכות להשיא את התשואות הנמוכות בענף.

קרנות ההשתלמות של אנליסט, ילין לפידות ואלטשולר שחם עם תשואה של כ- 40% בחמש השנים האחרונות (אחריה הפניקס עם כ- 38% תשואה), בעוד שהקרנות השתלמות כמו מגדל (28.3%), הלמן-אלדובי (29.3%), אומגה מנורה מבטחים (31.3%), כלל (31.6%), מנורה (32.2%) ומיטב-דש (32.6%) עם תשואות נמוכות משמעותית שמגיעות לעד 18.5% הפרש תשואה בחמש השנים האחרונות.

קופות הגמל: אלטשולר-שחם פותחת פער מהמתחרות

ילין לפידות, שמוביל את התשואות בעשור האחרון, שינה אסטרטגיה בתחילת השנה בעקבות צפי לירידות והגדיל את אחוז המזומנים בקופה לכ- 20%. בשיחה עם מנהל ההשקעות של ילין לפידות בשבוע שעבר, מבינים בבית ההשקעות את הטעות בדיעבד, שפגעה בתשואות הקופה מתחילת השנה. תשואות הקופה בשנה האחרונה נמוכות בעיקר מסיבה זו (קופות גמל מחזיקות בכ- 4% מזומנים, בעוד שילין הגדילו מזומנים לכ- 20% מנכסי הקופה!).

אלטשולר-שחם, ממשיכים בקו שלהם בהשקעות לא סחירות ממוקדות (הארכת תוחלת החיים: יותר תיירות, בתי אבות, גידול בענף התיירות בעולם: השקעה מצויינת בבואינג ורשתות מלונאות בין לאומיות מצליחות, חברות תשתיות: שפיר, כביש 6, והימנעות מחברות הפארמה כמו טבע, בעיקר בגלל רגולציה בעייתית בארה"ב) ובהשקעה סלקטיבית (וטובה) במניות חברות בארץ ובחו"ל (מובילה משמעותית במסלולים המניתיים).

הפניקס ביטוח ממשיכה את 2017 בתשואות מרשימות ומאז 2013 (שינויים במערך ההשקעות) היא ממוקמת בצמרת הגבוהה.

מנגד, הלמן אלדובי ממשיכה לסגור את הרשימה עם תשואות נמוכות מאד. כך גם מנורה מבטחים, מיטב-דש ומגדל (שממשיכות שנים של תשואות מהנמוכות בענף).

קרנות הפנסיה החדשות: אלטשולר בראש, מנורה מבטחים מובילה מבין הגדולות

מבין כל קרנות הפנסיה (לבני עד גיל 50, המסלול העיקרי ברב החברות), אלטשולר-שחם עם התשואה הגבוהה ביותר ובפער משמעותי מיתר קרנות הפנסיה החדשות בישראל. מבין קרנות הפנסיה הגדולות של חברות הביטוח, קרן הפנסיה 'מבטחים החדשה' של מנורה מבטחים עם התשואה הגבוהה ביותר.

קרנות הפנסיה 'ברירת המחדל' של מיטב-דש והלמן אלדובי עדיין לא מצדיקות את דמי הניהול הנמוכים בקרנות אלו. הלמן-אלדובי סוגרת את טבלת התשואות בשנה האחרונה. בעיות השירות של מיטב-דש עדיין לא נפתרו וקשה להשיגם במוקדי שירות הלקוחות (גם למצטרפים חדשים).

קופות גמל להשקעה: אלטשולר-שחם, אנליסט וילין-לפידות מובילות מתחילת השנה

במוצר החדש, שצובר תאוצה בענף, 'קופת גמל להשקעה' עם תשואות יפות מאד מתחילת השנה, גם במסלולים הסולידיים והמניתיים.

הגוף שמנהל כמחצית מסך הכספים במוצר הוא 'אלטשולר-שחם' (905 מיליון ש"ח) והוא גם הגוף המוביל בתשואות במסלולים ההשקעה השונים. אחריו נמצאים אנליסט (המנהל כ- 114 מיליון ש"ח בלבד) וילין לפידות (המנהל כ- 198 מיליון ש"ח בלבד).

קופות הגמל להשקעה של פסגות ממשיכה לגדול עם מספר מצטרפים מרשים לקופות ועם נכסים מנוהלים של כ- 174 מיליון ש"ח. פסגות רושם תשואה נאה של 3.89% במסלול הכללי מתחילת השנה.

לתאום פגישה ובדיקת התיק הפנסיוני והפיננסי שלכם: