הגעתם לגיל פרישה? פוסט זה יכול להיות שווה לכם מאות אלפי ש"ח

"זכות" מוגדרת במילון כ"היתר לקבל דבר". זכות יכולה להיות דבר מופשט או חומרי. אדם יכול לבחור אם הוא רוצה לממש זכותו, או אם לאו. גם אם מימש, הוא יכול להתחרט ולחזור בו. זכות מקנה את הרשות לרצות, להתחרט ולרצות שוב. ברגע שמתווספת התניה או חוסר היכולת לחזור אחור, זו אינה באמת זכות, גם אם היא נקראת כך.

חשוב לכל מי שהגיע לגיל הזכאות שיכיר בחשיבותו שלטופס  161 ד’': בקשה לקיבוע זכויות  זהו טופס המאפשר "קיבוע זכויות". אלה הן זכויות המגיעות בגיל זכאות, המתייחסות לפטור על הקצבה, תוך כדי מתן התחייבויות מסוימות.

טופס 161ד – בקשה לקיבוע זכויות לפי סעיף 9א לפקודה

החל משנת 2014, יתכן כי כל מי שהגיע לגיל זכאות וזכאי לפטור על הקצבה, יידרש למלא טופס קיבוע זכויות: טופס 161 ד'. טופס זה קשור לסעיף 9 א' לפקודת המס. מספרו של הטופס אינו מקרי: סדרת טפסי 161 למיניהם: א, ב, ג, ד וטופס 161 עצמו – כולם קשורים למעבר קריירה ופרישה של אדם ממקום עבודתו. הוא חייב למלא את הטפסים הנוגעים אליו ולהגישם לפקיד השומה. "קיבוע זכויות" כוונתו היא שמי שהגיע לגיל הזכאות, יכול לקבע את החלטתו בדבר הפטורים שהיה רוצה לנכס לעצמו לעתיד. זאת תוך וויתור על זכויות אחרות.

מה יוצא לי מזה?

  • פטור על הפנסיה – במהלך השנים הבאות צפויה העלאה באחוזי הפטור על הפנסיה. בעת מילוי הטופס צריך להחליט האם מעוניינים לנצל את ההטבה הזו מול הפנסיה או מול כספים אחרים .
  • היוון – משיכת כספים באופן חד פעמי מקופת הגמל ללא תשלום מס.
  • שריון עתידי לפטור על פיצויים – אפשרות חדשה שקיימת החל מ 1.1.12 ודורשת תכנון מס מקצועי ומורכב.

ובמילים פשוטות: לקבל פטור ממס הכנסה על חלק מהפנסיה החודשית ו/או למשוך (היוון) כספים בקופות גמל /פנסיה המיועדים לקצבה (כולל פיצויים חייבים במס).

איך מקבלים את הפטור ממס הכנסה? כל אחד מקבל?

לאחר ההתייעצות עם מומחה בתחום הפרישה, יידרש זה שהגיע לגיל הזכאות להחליט איזה וכמה מאחוזי הפטור על הקצבה ירצה לקבע: פטור על הפיצויים? פטור על הקצבה? שילוב בין הפטורים? החלטה זו תלווה אותו לגיל 120.

כל מי שהגיע לגיל זכאות: אישה או גבר, יידרש למלא את הטופס. כל מי שפרש והגיעו לו כספי פיצויים ו/או פנסיה. גם מי שפרש לפני מספר שנים והגיע לגיל זכאות בשנת  2014 יוכל למלא טופס קיבוע הזכויות.

**שימו לב: מי שלא יבקש את הפטור, לא יקבל אותו!! יש להגיש בקשה (טופס 161ד') למס הכנסה לקבלת הפטור ממס הכנסה לקרן הפנסיה**

רגע לפני שאתם רצים למלא את הטופס!

בכל מקרה בו מתעורר חשש קל, כי לא תדעו למלא טופס זה כהלכה באופן עצמאי, או בכל מקרה בו מתעורר ספק קל, כי פקיד השומה עלול להמציא עבורכם אישורים שגויים – עיצרו. זה לא "רק טופס"… מוטב כי תפנו לאיש מקצוע מתאים, מומחה למיסוי ופרישה, אשר יסייע לכם הן בהבנת התמונה הכוללת, הן בקבלת ההחלטות הנכונות ביותר בעבורכם והן במילוי הטופס, מהסיבה הפשוטה – השווי הכספי המצטבר של הפטור ממס לו אתם עשויים להיות זכאים הן במועד הפרישה והן במהלך כל תקופת הפנסיה המתארכת משנה לשנה יכול להגיע למאות אלפי שקלים ואף יותר! שימו לב, זו לא סיסמא שיווקית – זו המציאות!

לאחר 90 יום מתקיים קיבוע של הבקשות שלנו ולא ניתן יותר להתחרט! המשמעות – קבלת החלטה לא נכונה יכולה לעלות לנו בעשרות אלפי שקלים !!!!

מה קרה החל משנת 2015 ?

מי שלא ממלא את הטופס לא מקבל יותר אישור של הפטור.
כלומר, יתכן ששנה שעברה קיבלתי פטור והשנה אני לא מקבל.

בחלק גדול מהמקרים האזרח לא יודע בכלל שזה מה שקרה כיון שאינו מכיר את החומר המקצועי. כלומר, יתכן שנפגעתי ואני אפילו לא מודע לכך.

האם עובדי מס הכנסה יכולים לייעץ לי בנושא ?
לא. גם בגוף הטופס עצמו נרשם שעובדי מס הכנסה לא מורשים לתת עצה בנושא.

אז מה לעשות ?
אם הגעת לגיל פרישה לאחר 1.1.12 חובה עליך לקבל ייעוץ מקצועי בנושא הכל כך חשוב הזה. הייעוץ חייב להיות על ידי מומחה בתחום.

המשרד שלנו מטפל במילוי טפסי 161ד' ומתן ייעוץ תכנון ומיסוי בפרישה.

ניתן לפנות בטלפון  058-6669301 , במייל  maor@yahalom-fin.co.il או השאירו פרטים:

    מאמר זה מובא לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ. האינפורמציה אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו והמידע מוצג להמחשה בלבד. חבות המס הסופית בכל מקרה תיקבע אך ורק על ידי רשויות המס על פי הקבוע בפקודת מס הכנסה.