איזו קרן השתלמות הצטיינה בתשואות גם ב 2017?

תשואה ממוצעת של 7.66% בקרנות ההשתלמות ובקופות הגמל בשנת 2017. ■ אלטשולר שחם הינה החברה היחידה שהגיעה לתשואה דו-סיפרתית וגם ב- 2017 השאירה את קופות הגמל, קרנות ההשתלמות וקרנות הפנסיה של המתחרות הרחק בטבלת התשואות. ■ הפניקס ואנליסט ממשיכים להוביל בתשואות, גם בטווח קצר וגם בטווח ארוך, מיד אחרי אלטשולר-שחם

אלטשולר שחם, אנליסט, ילין לפידות והפניקס. אלה הם ארבעת המנהלים הבולטים במעלה דירוג התשואות בשוקי קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות בעשור האחרון ומובילים בטווחים של: 10 שנים, 5 שנים ו- 3 שנים.
עוד לפני שפרסמה רשות שוק ההון את נתוני הקופות באתר הגמל-נט, הגיעו תשואות הקופות לידי וניתן להבחין כי בעוד ששוקי הגמל וההשתלמות רשמו ב 2016 תשואות ממוצעות של 4% ו-5%, בהתאמה, הרי שהמסלולים הכלליים והמרכזיים הניבו בממוצע השנה תשואה של 7.66% – בעוד שאלטשולר-שחם מציגים תשואה גבוהה בהרבה, 10.63%.

חודש דצמבר אמנם היה תנודתי, אך קופות הגמל סיימו אותו, כמו את 2017, בצבע הירוק ועלו בממוצע 0.79%, כאשר גם החודש, אלטשולר-שחם עם תשואה גבוהה ב- יותר מ- 50% מהקופות האחרות בענף.

מנגד, ילין-לפידות 'הימרו' בתחילת השנה על שנה לא חיובית בשוק ההון ובעיקר באגרות החוב ולאורך השנה הקופות הכלליות שלהם עם החזקה של כ- 20% מזומנים. בילין מודים על טעותם ומגדילים את הנכסים הלא סחירים בקופות, על חשבון המזומנים (תשואה שתראה לאורך זמן ולא בחודשים הקרובים).

אל תחתית טבלת התשואות ב- 2017, נשארות קופות הגמל וההשתלמות של 'מגדל' ושל 'הלמן-אלדובי' עם התשואות הכי נמוכות ב- 2017, נתון שלא מפתיע, שכן אלו גם הקופות עם התשואות הכי נמוכות ב- 5 השנים האחרונות.

תשואות קרנות ההשתלמות הכלליות בשנת 2017 וב- 5 השנים האחרונות:

מה חשוב בבחירת קרן השתלמות?

ינשם מספר פרמטרים חשובים בבחירת קרן ההשתלמות (ואם אתם לא בקרן הנכונה, זה הזמן לשנות!):
1. בחירת רמת סיכון מתאימה לכם: קודם כל חשוב להבין איזו רמת סיכון אנחנו צריכים. האם החיסכון לטווח ארוך? בינוני? או קצר? -האם אנחנו מתכוונים למשוך את הכסף בקרוב, או שזה חיסכון לטווח בינוני/ארוך? (יש לזכור שחיסכון זה פטור ממס רווח הון ולכן זה החיסכון האחרון כנראה שנממש).
2. תשואות גבוהות נטו לאורך זמן: נכון, תשואות עבר אינן מעידות בהכרח על תשואות עתידיות, אבל אם תבחנו את הנתונים באתר משרד האוצר (או בטבלה בפוסט זה), תוכלו לראות שגופים שמובילים בשנה האחרונה, מובילים גם ב- 3 שנים, 5 שנים ו- 10 שנים אחרונות… בדר"כ דמי הניהול בקופות אלו גבוהים יותר מדמי ניהול בקופות עם תשואות נמוכות (אין להם הרבה מה למכור מול המובילים), אך מה שחשוב הוא מה שנשאר לי בכיס בסוף היום: תשואה נטו גבוהה יותר.
3. שירות טוב, זמין ומקצועי: ביום שתרצו לשנות מסלול, למשוך את הכספים או רק לדעת מה היתרה העדכנית -חשוב להיות מלווה ע"י בעל רישיון פנסיוני מקצועי (שגם "יעיר" אתכם שצריך לבצע פעולה), בין אם יועץ/סוכן ובין אם עובד ישיר של בית ההשקעות (יש לוודא שבעל רישיון). לעבוד מול מוקדי השירות, תגלו במהירות ברב החברות, שזה סיפור הכי מקצועי ובטח שלא הכי זמין (אפילו באתרי האינטרנט)…
למדד השירות של משרד האוצר העדכני: http://yahalom-fin.co.il/2017/07/05/service2016
ישנם פרמטרים נוספים, אך בבחירת קרן השתלמות, אלו 3 הפרמטרים העיקריים.

בדקו באיזו קרן השתלמות אתם חוסכים כיום...

אם את/ה לא באחת מקרנות ההשתלמות המובילות, זה הזמן לשנות ולתת לכסף לעבוד עבורכם!