מה עשתה קרן ההשתלמות שלי בחודש פברואר?

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות מסיימות את חודש פברואר עם תשואה שלילית ממוצעת של כ-1% לאחר חודשים ארוכים ורצופים של תשואות חיוביות.

מנתונים שהתקבלו מהחברות, ביצועי קופות הגמל לחודש פברואר שליליים בעקבות ירידות השערים שנרשמו בשוקי המניות בארץ ובחו"ל.
התשואה של קופות הגמל וההשתלמות נעה בטווח התשואה השלילית של 0.76% (אלטשולר-שחם) ל-1.5% במקרה החמור ביותר.

חודש פברואר ריכז את מלוא תשומת הלב של החוסכים והעוסקים בתחום, שכן לאחר חודשים רבים של עליות, מעניין היה לבחון גם איך קופות הגמל וקרנות ההשתלמות "מתנהגות" גם בחודש של ירידות בשווקים (גם האפיק המנייתי וגם האפיק אגרות החוב 'הסולידי' כביכול).

בניגוד למה שרבים צפו, גם בחודש "אדום" בשווקים, אלטשולר-שחם מנווטת נכון יותר את כספי החוסכים (הוגדלו המזומנים בקופה, מחשש לירידות) והציגה את התשואה השלילית הטובה מבין כל הקופות. מנורה מבטחים מציגה חודשיים אחרונים טובים יחסית ובכלל שנה טובה בהשקעות החוסכים.
מנגד, הראל השתלמות מציגה את התשואה השלילית ביותר ואיבדה 1.21% מכספי החוסכים בקופה. גם קרן ההשתלמות של כלל עם תשואה שלילית של 1.19%, בגלל עודף הסיכון בקרן.
ב- 12 החודשים האחרונים, עדיין אלטשולר-שחם שומרת על פער ענק מהשנייה (וכך גם בכל טווח אחר). מנגד, ילין לפידות ממשיכה את החולשה בתוצאת של 2017.

קופות הגמל המנייתיות איבדו בממוצע 2.5% מערכן כשהטווח הוא 1.5% עד 3.5% תשואה שלילית בין הקופות.
גם קופות הגמל המדדיות הסולידיות רשמו תשואה שלילית בפברואר של 0.6% וגם קופות הגמל השקליות רשמו תשואה שלילית של 0.4% בממוצע, על רקע עליית התשואות באג"ח הממשלתיות.

עדיין עם תשואה חיובית מתחילת 2018

אף על פי כן במצטבר מתחילת השנה (ינואר-פברואר), התשואה עדיין חיובית בממוצע של 0.4% בקופות הגמל.
נזכיר כי את חודש פברואר סיים מדד ה-s&p500 האמריקאי עם תשואה שלילית של 3.9%, מדד הדאו ג'ונס איבד 4.3% ומדד הנאסד"ק ירד ב-1.9%.
באירופה ירידות השערים היו חדות יותר כשה-DAX הגרמני איבד 5.7% וה-CAC הצרפתי ירד ב-2.9%. ביפן מדד הניקיי ירד בשיעור של 4.5%.
שוק המניות הישראלי ירד אף הוא בדומה למגמה בעולם כשמדד ת"א 35 ירד 3% ומדד ת"א 90 ירד 4.5%.