קופת גמל להשקעה: פתרון מעולה לחסכון לילדים

"חיסכון לכל ילד" היא אכן יוזמה ממשלתית מבורכת, אבל חישוב מהיר מוכיח שהיא לגמרי לא מספיקה. מה אפשר לעשות כדי שילדינו יתחילו את חייהם הבוגרים עם כספי חיסכון שבאמת מגשימים חלומות?

בשנים האחרונות אני שומע בפגישות ורואה בפורומים רבים ברשתות החברתיות הורים רבים במדינת ישראל, אולי גם אתם, מתלבטים איך לחסוך כסף לילדיהם. מטרות ויעדים הרי לא חסרים: מבר/בת מצווה, טיול אחרי הצבא, דרך לימודים באוניברסיטה, קניית רכב ואפילו העמדת הון ראשוני לרכישת דירה. כל אלה הינם יעדים שילדיכם יכוונו אליהם בעתיד הלא רחוק, ויצטרכו כסף כדי להגשימם.

אז מה עושים? חוסכים! השאלה, כמובן, היא מתי ואיך?

מתי: ככל שדברים אמורים בחיסכון, מומלץ בחום להתחיל כמה שיותר מוקדם. הילדים שלכם רק בני 3 ו-5? אל תחכו אפילו יום אחד נוסף, פתחו להם חיסכון כבר מחר בבוקר. חסכונות לטווח ארוך, כדאי לזכור, נהנים גם מריבית דריבית המחושבת לא רק על סכום החיסכון, אל גם על הריבית שהצטברה בכל שנה קודמת בחיסכון. מה שאומר, מן הסתם, שככל שחיסכון ותיק יותר, האפקטיביות שלו גדלה.

איך: במציאות הנוכחית (כבר עשו), כשהריבית במשק נמצאת ברמה כמעט אפסית, אין היגיון בפתיחת תכניות חיסכון לילדים בבנקים (בוודאי לחיסכון לטווח ארוך). התשואות שתקבלו שם יהיו, גם הן, כמעט אפסיות.

בבתי ההשקעות וחברות הביטוח, לעומת זאת, מציעים מכשיר פיננסי חדש יחסית – קופת גמל להשקעה. מכשיר זה משלב בין יתרונות ההשקעה הבולטים של החיסכון לטווח ארוך, לבין נזילות מלאה של הכסף. הכסף הנחסך בקופת הגמל להשקעה ניתן למשיכה מלאה או חלקית בהתראה של ארבעה ימי עסקים בלבד, ללא עמלת פירעון מוקדם וללא קנסות.

קופת הגמל להשקעה מתאימה גם לחיסכון עבור ילדים וגם ככלי השקעה משפחתי, משום שניתן להפקיד עד תקרה של 70 אלף שקל בכל שנה לכל מספר תעודת זהות. כך שמשפחה בת חמש נפשות (זוג הורים ושלושה ילדים) יכולה להשקיע עד 350 אלף בשנה.

איך בוחרים בקופת הגמל להשקעה הכדאית ביותר?

בקופות הגמל להשקעה ניתן לבצע הפקדות של עד 70 אלף שקלים בכל שנה קלנדרית. את ההפקדות ניתן לבצע בצורת הפקדות חודשיות, בהפקדה חד פעמית, או גם וגם. החברה שתדאג לנהל עבורכם את חיסכון קופת הגמל, תגבה דמי ניהול, כאשר דמי הניהול הממוצעים בענף, נעים סביב 0.7%-0.8%.

אל תפעלו בצורה פזיזה. כל החלטת הצטרפות אל קופת גמל להשקעה מסוימת, עשויה להשפיע רבות על עתידכם. יש לבחון מספר פרמטרים חשובים במספר חברות שונות, את גודל החברה, הותק והניסיון שלה, גובה דמי הניהול שהן גובות עבור ניהול קופת החיסכון שלכם, רמת התשואות שהחברות הניבו בעבר ומיקומן בטבלת מדדי השירות המתפרסמת מדי שנה ע"י רשות שוק ההון.

השאירו פרטים ונחזור אליך בהקדם