רקע

מגפת הקורונה מתפרצת בימים אלה מחדש בעוצמה מבהילה, כאשר במקביל המשק הישראלי סובל מ"קורונה כלכלית". מאות אלפי פוטרו או הוצאו לחל"ת, רבים אחרים ספגו קיצוץ בהיקף המשרה.
אחד מפרקי 'התוכנית הכלכלית' היא הקלה במשיכת כספי קרנות השתלמות לא נזילות.
מטרת פרק זה היא לסייע לעובדים אשר נפלטו משוק העבודה ולעצמאים שנקלעו לקושי כלכלי, ולאפשר להם למשוך כספים מקרן ההשתלמות שלהם בפטור ממס, אף על פי שלא הגיעה נקודת הזמן למשיכת הכספים, וזאת בלי לפגוע בוותק של כספי העובד או העצמאי שנותרו בקרן ההשתלמות לאחר המשיכה.

הפרמטרים למשיכה הם:

* הסכום אותו ניתן למשוך יהיה בגובה 7,500₪ בחודש ולמשך חצי שנה. כלומר 45,000₪ סה״כ לאורך כל התקופה.

* משיכת הכספים תהיה כפופה לחתימה על הצהרה שיצאתם לחל״ת החל מ 01/03/2020 או שהכנסתכם ירדה בתקופה זו.

* משיכת הכספים תבוצע תוך 7 שבעה ימי עסקים, להבדיל מהמצב כיום של כ-4 ימי עסקים.

* הוותק לא יפגע למשיכה רגילה ולא להחלת וותק.

התנאים למשיכת הכספים הם:

* עובד או בן/ת זוגו שיצאו לחל״ת לאחר 01/03/2020.

* הכנסות העובד או בן/ת זוגו ירדו בזמן המשבר.

* משיכת הכספים תותר עד להפקדות בגין שכר 15,712₪ בחודש. כלומר הפקדות עד לתקרה זו.

רגע לפני שאתם ממהרים למשוך את כספי הקרן השתלמות…

אני לא ממליץ (בלשון המעטה) על משיכה של קרן השתלמות, בשל ההטבות הגלומות:

  • פטור ממס רווחי הון (עד לתקרה) -לכן, אם יש חיסכון אחר (תיק השקעות, חשבון עו"ש, פקדונות נזילים, פוליסת חיסכון, גמל להשקעה וכד'), עדיף קודם למשוך אותם.
  • דחיית מס רווחי הון (להפקדות מעל התקרה) -ובתקופה כזו גם ניתן לקזז הפסדי 2020 עם שנים של רווחים (בניגוד לתיק השקעות וכד').
  • הלוואות בריביות נמוכות -במקום למשוך את הכספים, ניתן לקבל הלוואות מקרן ההשתלמות (עד 80% לקרן נזילה ועד 50% לקרן לא נזילה) בריביות נמוכות מאד (פריים עד פריים מינוס חצי, 1.6%-1.1%), במסלולי שפיצר/בלון/גרייס מלא ועד 7 שנים, ללא כל עמלות נוספות. בהתאם לתנאי כל חברה מנהלת.
  • ניהול נכסים שאינם סחירים.

אמנם קרן השתלמות יותר מתויג כחיסכון פיננסי ולא פנסיוני, אך חשוב להסתכל על קרן ההשתלמות לא כחיסכון הנזיל למשיכה להוצאות מיותרות, אלא ככרית בטחון בפרישה (או עוד לפני כן) או במקרים מפתיעים בחיים (כמו הקורונה או שינויים אחרים במהלך החיים שלא ניתן היה לצפות).

כמו כן, מי שבכל זאת חייב למשוך את החיסכון מקרן ההשתלמות, היות ואין לו אפשרויות אחרות -ניתן לפנות אל הקרן ולמלא טפסי משיכה (מומלץ בכל זאת  להתייעץ לפני כן עם בעל רישיון פנסיוני).


הנחיות למתן פטור מניכוי מס במקור במשיכת סכומים מקרן השתלמות – הוראת שעה