קצבה מוכרת (פנסיה פטורה ממס)

כספי פנסיה חייבים במס, אך מסתבר שלא כולם. המדינה הפרידה בין שני סוגי קצבאות, "קצבה מזכה" ו"קצבה מוכרת".

קצבה מזכה, מקורה הוא בקצבה שמשלם המעסיק או בקצבה שמקבלים מחיסכון פנסיוני כמו קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. את הקצבה המזכה אפשר לקבל החל מגיל הפרישה.
הקצבה השנייה נקראת קצבה מוכרת. הקצבה המוכרת מקורה בכספים שבמועד ההפקדה לא קיבלנו עליהם הטבת מס ולכן במועד קבלת הקצבה, החל מגיל 60, הכספים יהיו פטורים ממס.

כיצד ניתן לייצר קצבה מוכרת?

דרך ראשונה : הכנסה חודשית שעולה על 23,660 שקלים

מרוויח יותר מ 23,660 שקלים בחודש (בשנת 2016), כל הפקדה שמבצע עבורך המעסיק לחיסכון הפנסיוני ועולה על 1,774 שקלים מחייבת אותך בשווי מס. ולכן במועד קבלת הקצבה תוכל לקבל את הפנסיה שמקורה בהפקדות אלו בפטור ממס.
הסתברות למימוש : בעקבות צמצום התקרה עלתה הסתברות למימוש.

דרך שנייה : הפקדות משכר העולה על 8,700 שקלים בחודש

הפקדה לחיסכון פנסיוני מעניקה לנו הטבות מס. הטבות המס מוגבלות בתקרה העומדת בשנת 2016 על 7% משכר של 8,700 שקלים בחודש או הפקדה חודשית של 609 שקלים. במידה ואתה מפקיד יותר מ- 609 שקלים בחודש, כספים אלו יכולים להקנות לך קצבה מזכה.

הסתברות למימוש: בינונית. אמנם רבים מרוויחים מעל ל- 8,700 שקלים בחודש אבל רק הפקדה שעולה על 5.5% משכר העולה על 11,000 שקלים תתחיל לצבור עבורנו קצבה מוכרת.

דרך שלישית: לא פודים כספי פיצויים

צברתם כספי פיצויים בקופה לקצבה ולא משכתם אותם? המדינה מעניקה לכם הטבה. כספי פיצויים שבוצעה עליהם התחשבנות במס ונמצאים בחשבון חדש יעניקו לכם בגיל פרישה קצבה פטורה ממס.

הסתברות למימוש : גבוהה מאוד. מספיק שלא משכתם את כספי הפיצויים הפטורים ממס שלכם ויצרתם מקור מכובד לקצבה מוכרת.

דרך רביעית : קיבלתם קופת גמל בירושה?

כספים שנצברו בקופת גמל והועברו אליך בירושה עוברים לקופת גמל חדשה על שמך. במידה ולא תמשוך את הכספים כיום, תוכל לקבל אותם בעתיד ככספי קצבה מוכרת.

הסתברות למימוש : בינונית. גם במידה ותקבל מחר ירושה מכובדת. מעטים ישאירו אותה עד הפנסיה.

דרך חמישית : הפקדות במעמד עצמאי שלא ניתנה עליהן הטבת מס

ההורים הפקידו לך כספים בקופת גמל שהיית ילד? הפקדת כספים לקרן הפנסיה ולא היית זכאי להטבת מס? החל מגיל 60 אתה יכל לקבל את הכספים כקצבה מוכרת.

הסתברות למימוש :גבוהה. כמעט לכל אחד מאיתנו יש קופת גמל קטנה. הפקדות במעמד עצמאי פשוט מאוד לעשות.

דרך שישית: הפקדת כספים לקופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא מוצר חיסכון חדש אותו השיק לאחרונה משרד האוצר. הפקדת כספים לתכנית אינה מזכה בהטבת מס והכספים נזילים בכל שלב. חוסכים שישאירו את הכספים בתכנית עד לגיל 60 יוכלו להעביר את הכספים לקופת משלמת לקצבה ולקבל קצבה מוכרת פטורה ממס.

הסתברות למימוש : גבוהה מאוד. מדובר במוצר אטרקטיבי לחיסכון, צריך לראות האם החוסכים ישאירו את הכספים עד לגיל הפרישה.

כותב הפוסט: נדב טסלר, אתר 'פנסיוני -להבין את הפנסיה'.

לקבלת פרטים נוספים ותאום פגישה

לקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות, השאירו פרטים ומומחי תכנון פרישה ופנסיה ישמחו לעמוד לרשותכם, יעזרו לכם בקבלת החלטות ויסייעו לכם למקסם את הכספים שיעמדו לרשותכם בפנסיה